V hlavě

V hlavě

Možno vypůjčit

animovaný/rodinný, USA, 2015, 95 min

Vydáváme se do mysli veselé dospívající jedenáctileté dívky Riley, která je vytržena ze svého dosavadního způsobu života a musí se s celou rodinou přestěhovat do San Francisca. A tak ze dne na den ztrácí své kamarády i záliby.

Přestože vyrůstá v harmonické rodině, přepadnou ji z této změny deprese a stesky. S těmi ji nepomůže ani milující maminka, ani ona sama, ale emoce, jež jí ovládají. Radost, Strach, Hněv, Znechucení a Smutek.

Jak se Riley se svými emocemi společně pokoušejí vyrovnat s problémy nových začátků v San Franciscu, propuká v její hlavě zmatek. Ačkoliv se Radost pokouší ostatním emocím naordinovat pozitivní myšlení a příliš je nepustit ke slovu, objevují se mezi jednotlivými emocemi neshody v tom, jak se co nejlépe vypořádat s novým městem, domovem i školním prostředím. Tyto neshody mohou vést až k zhroucení celé osobnosti člověka. Aby k tomu nedošlo, tak Radost a Smutek čeká putování krajinou vzpomínek a představ, aby si uvědomily, že k plnohodnotné osobnostní výbavě jedince patří prožití všech emocí, tedy i těch negativních. Protože jen tak se mezi nimi naučí rozlišovat a doceňovat jejich význam.

A tak pouť krajinou Rileyna podvědomí se stává cestou k dospělosti nejen pro samotnou dívku, ale i pro obě emoce (Radost, Smutek), které musí také nejdřív dospět, aby se totéž podařilo jejich nositelce.

Film propojuje vnější a vnitřní linii toho, co se odehrává s Riley. Ta vnější emotivně zachycuje příběh jejího dospívání, od narození přes dětství až na práh předpubertálního věku. Ta vnitřní tyto emoce přímo tematizuje.